W drugim tygodniu stycznia w wielu miejscach w Polsce mogliśmy przekonać się jak wielkim i poważnym zagrożeniem jest smog. - W Krakowie już od dawna wiemy, że warto walczyć o czyste powietrze. Po raz pierwszy jednak na taką skalę problem zobaczyła cała Polska - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przypomina, że samorządy już w 2016 r. przygotowały postulaty zmian w prawie, które pomogą samorządom skuteczniej walczyć ze smogiem.

W lipcu ubiegłego roku na zaproszenie prezydenta Jacka Majchrowskiego do Krakowa przyjechało 14 prezydentów polskich miast, by wspólnie podpisać tzw. „Deklarację krakowską” – dokument z postulatami zmian w prawie, które pomogą samorządom skuteczniej walczyć ze smogiem.

Poniżej najważniejsze z nich:

- wprowadzenie jednolitych na terenie całego kraju standardów dla paliw i kotłów,

- wyposażenie kominiarzy w uprawnienia kontrolne,

- powrót do prac nad specustawą dotyczącą przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie sieci ciepłowniczych,

- danie lokalnym władzom samorządowym możliwości tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej,

- umożliwienie w sytuacjach wyjątkowych czasowych zmian organizacji ruchu drogowego, np. wprowadzanie ruchu naprzemiennego z rejestracjami parzystymi i nieparzystymi, czy wprowadzenie zakazu ruchu samochodów przewożących mniej niż 3 osoby.

- Ostatnie dni pokazały, że smog w Polsce nie jest problemem lokalnym. Walka o czyste powietrze leży w interesie nas wszystkich, a nie tylko pojedynczych miejscowości. Wierzę w mobilizację wszystkich osób, które mogą pomóc i liczę na to, że postulaty samorządów, które są przecież na pierwszej linii walki, nie pozostaną bez odzewu - mówi Jacek Majchrowski.