Znaki graficzne Fundusze Europejskie dla Śląskiego, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej z opisem Dofinansowane przez Unię Europejską, herb Województwa Śląskiego

Pozytywną oceną zakończyła się trwająca trzy miesiące kontrola Izby Administracji Skarbowej projektu „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom”. Audytorzy w dokumencie podsumowującym realizowany w Bytomiu projekt unijny podkreślili terminową realizację wszystkich wydatków związanych z projektem, stosowanie zasady konkurencyjności w oparciu o przepisy o zamówieniach publicznych, prawidłowe stosowanie przepisów krajowych i unijnych, a także skuteczne działania informacyjne i promocyjne dotyczące projektu OZE Bytom.

Projekt OZE Bytom po kontroli Izby Administracji Skarbowej. Audytorzy wydali pozytywną ocenę

– Odnawialne źródła energii odgrywają w naszym codziennym życiu coraz większą rolę. Dzięki pozyskaniu z Unii Europejskiej ponad 18 mln zł mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej w naszym mieście mogą zainstalować panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, magazyny energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Zakończona w kwietniu kontrola Izby Administracji Skarbowej w Katowicach potwierdziła, że projekt jest prawidłowo realizowany w mieście, co pokazuje, że potrafimy skutecznie wykorzystywać pozyskane środki unijne dla Bytomian – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Szeroki zakres kontroli zakończony pozytywną oceną

Kontrolerzy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach przez trzy miesiące, od 26 stycznia do 29 kwietnia, sprawdzali m.in. prawidłowość wdrażania projektu zgodnie z umową o dofinansowanie projektu ze środków unijnych, dokumentację zamówień publicznych związanych z realizacją projektu, stosowanie zasad konkurencyjności, wywiązywanie się z obowiązków w zakresie działań promocyjnych i informacyjnych oraz równy dostęp uczestników projektu, a także prawidłowe wydatkowanie środków unijnych.

Audytorzy w końcowej ocenie kontroli podkreślili, że w ramach projektu wypłaty grantów zostały zrealizowane prawidłowo, były niezbędne do realizacji inwestycji i dotyczyły dostaw oraz montażu odpowiednich instalacji. Ponadto potwierdzono zgodność projektu z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska, jak również dokonanie wyboru Operatora Projektu zgodnie z zasadami konkurencyjności.

Kontrolerzy stwierdzili również, że działania promocyjne i informacyjne realizowane były prawidłowo, z zastosowaniem obowiązujących zasad wynikających z przepisów unijnych, a dla skutecznego promowania i informowania mieszkańców o realizacji projektu zostały zorganizowane wydarzenia oraz konferencja prasowa. Warto wspomnieć, że audytorzy osobiście, podczas oględzin 23 kwietnia, potwierdzili stosowanie zasad widoczności funduszy Unii Europejskiej zarówno w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bytomiu, w Punkcie Obsługi Grantobiorców, jak i na instalacjach u grantobiorców.

Ponad 23 mln zł na odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bytomia

Projekt „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” obejmuje swoim zakresem wykonanie do końca 2026 roku łącznie 143 inwestycji związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych w Bytomiu. W ramach realizowanych zadań powstaną 122 powietrzne pompy ciepła do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, 136 instalacji fotowoltaicznych, 130 magazynów energii elektrycznej oraz 119 systemów zarządzania energią, które przygotowane zostały na podstawie deklaracji złożonych przez mieszkańców.

Projekt „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” będzie kosztować 23 836 353,53 zł, z czego planowane całkowite wydatki kwalifikowalne projektu grantowego wynoszą 20 521 530,00 zł, w tym:

  • finansowanie UE w kwocie nieprzekraczającej 18 208 747,50 zł;
  • współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa w kwocie nieprzekraczającej 2 052 153,00 zł.

Projekt grantowy „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” dofinansowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027.

Ekoscan Innowacja i Rozwój Sp. z o.o.
ul. Karola Miarki 2F
41-940 Piekary Śląskie

tel. 48 600 243 782
tel. 48 570 700 606
biuro@ekoscan.pl

NIP: 6452542004
KRS: 0000542593
REGON: 360731383

Godziny pracy biura:
poniedziałek – piątek
od 8:00 do 16:00

Kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
Sąd Rej. w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Bank Śląski S.A.
06 1050 1230 1000 0090 3054 3905

Dotacje unijne i krajowe na rzecz ochrony środowiska

W trosce o ochronę środowiska i czyste powietrze, stworzono szereg programów unijnych oraz krajowych, których celem jest wsparcie niezamożnych gospodarstw domowych we wspólnych staraniach o przestrzeganie Ecodesignu (Ekoprojektu), a także założeń gospodarki niskoemisyjnej. Dbając o rozprzestrzenienie idei korzystania z odnawialnych energii i uświadamianie społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza Unia Europejska oferuje znaczące dofinansowania programów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w danym województwie. Programy takie jak:  STOP Smog, Mój Prąd, Moje ciepło, Czyste Powietrze oraz Program ochrony środowiska realizowane są jako programy krajowe ze wsparciem finansowym WFOSiGW oraz NFOSiGW.

Podstawowym celem firmy EKOSCAN jest świadczenie wysokiej jakości usług i poszukiwanie rozwiązań biznesowych odnoszących się do założeń zrównoważonego rozwoju. Podejmowane przez firmę działania realnie przekładają się na ochronę środowiska, dzięki konkretnym planom  ograniczania niskiej emisji, przeprowadzaniu inwentaryzacji źródeł ciepła i audytu energetycznego . Fachowe podejście doświadczonego już zespołu stanowi podstawę wkładu we wspólną walkę o czyste powietrze, tym samym o ochronę środowiska. Dbając o odbiorcę, a także o środowisko, EKOSCAN kompleksowo realizuje założenia Ecodesignu, dotyczące kotłów na paliwo stałe, co stanowi nowe wytyczne obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z założeniami zrównoważonego, Ecodesign oferuje pomoc w działaniu mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki specjalizowaniu się w ochronie środowiska, a także energetyce. ECOSCAN wspiera w realizacji programu ochrony środowiska – pomoże uzyskać środki na działania mające pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Plan gospodarki niskoemisyjnej

Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny. Przedstawia dane zużycia energii na konkretnym obszarze i wskazuje, jaki poziom zużycia planuje się osiągnąć po wprowadzeniu koniecznych zmian. To w nim wyznaczone są działania, które umożliwiają rozwój gospodarki konkretnego terenu w gospodarkę niskoemisyjną.

Cele Planu gospodarki niskoemisyjnej

W Planie znajdują się te cele, które obejmują ograniczenie zużycia energii przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie jakości powietrza. W spisie celów i pomysłach na ich przeprowadzenie powinny być wyodrębnione priorytety. Konkretne realizacje muszą być dostosowane do realnych potrzeb. Należy również uwzględnić ważne aspekty finansowe oraz organizacyjne.

W tworzeniu Planu gospodarki niskoemisyjnej należy pamiętać o tym, że nie jest to skończony dokument. Z każdym rokiem należy wprowadzać do niego poprawki – oceniać podjęte już działania, przekształcać inne w razie potrzeby lub wprowadzać nowe pomysły.

Kolejnym cennym w tym temacie działaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Polega ona na zapoznaniu się ze sposobem ogrzewania budynków na danym obszarze. Inwentaryzacja ta daje informacje do zaplanowania prac związanych z modernizacją i wymianą pieców i kotłów. To natomiast przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji spalin, która negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Przykładowymi realizacjami Planu gospodarki niskoemisyjnej  mogą być: wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, modernizacja sieci dystrybucji ciepła, termomodernizacja budynków, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, rozwój sieci transportu publicznego, zasadzenie nowych drzew, wtórne wykorzystanie odpadów nadających się do odzysku i wiele innych działań.

Wzięcie udziału w Planie to również postawienie na nowe technologie i liczne modernizacje. Decyzję o przystąpieniu do tego Planu powinny podjąć gminy, choć działania stoją po stronie władz, jak i mieszkańców terenu objętego programem.

Ze stworzonym Planem można ubiegać o unijne dotacje.