EKOSCAN – Twój partner w walce o czyste powietrze i efektywną energię

Ekoscan Innowacja i Rozwój Sp. z o.o. to zespół ekspertów w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami. Od lat skutecznie wspieramy mieszkańców, samorządy i przedsiębiorców w realizacji projektów ograniczających niską emisję oraz poprawiających jakość powietrza.

Kompleksowa obsługa programów grantowych

Działamy jako operator programów grantowych w wielu gminach. Oferujemy pełne wsparcie - od przygotowania dokumentacji po rozliczenie inwestycji - w takich programach jak:

  • Czyste Powietrze
  • Mój Prąd
  • Moje Ciepło
  • Niska Emisja
  • Lokalne i regionalne programy dotacyjne

Pomagamy w wymianie źródeł ciepła, montażu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i przeprowadzeniu termomodernizacji.

OZC i audyty energetyczne – rzetelna dokumentacja techniczna

Wykonujemy:

  • Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło (OZC) - wymagane w procesie ubiegania się o dotacje
  • Audyty energetyczne – identyfikujące realne możliwości oszczędności energii
  • Świadectwa charakterystyki energetycznej - zgodnie z Dyrektywą Budynkową UE

Nasze opracowania są zgodne z aktualnymi normami i wymaganiami instytucji finansujących.

Dlaczego EKOSCAN?

  • ✅ Realizujemy inwestycje proekologiczne od A do Z
  • ✅ Obsługujemy osoby fizyczne, JST i firmy
  • ✅ Działamy skutecznie, terminowo i zgodnie z przepisami
  • ✅ Łączymy wiedzę techniczną z doświadczeniem projektowym

Zadbaj o czyste powietrze w swojej gminie. Zainwestuj w nowoczesne rozwiązania energetyczne i skorzystaj z dotacji. Z EKOSCAN zrobisz to sprawnie i bezpiecznie.

👉 Skontaktuj się z nami: biuro@ekoscan.pl 
📞 Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Sejm przyjął w miniony piątek nowelizację ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, która w głównej mierze przenosi do polskiego prawa część postanowień unijnej dyrektywy MCP.

Celem Dyrektywy MCP jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń ze średnich źródeł energetycznego spalania przez m.in. określenie norm emisji do powietrza takich substancji, jak: dwutlenek siarki, tlenek i dwutlenek azotu (w przeliczeniu na dwutlenek azotu) oraz pył – dla średnich źródeł spalania paliw, czyli takich, których nominalna moc cieplna jest równa lub większa niż 1 MW i mniejsza niż 50 MW.

Nowelizacja, która wdraża dyrektywę MCP, rozwinie niektóre obowiązujące już w Polsce przepisy, a inne doprecyzuje.

W obecnym stanie prawnym średnie źródła spalania paliw są objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na emisję (pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza albo pozwolenia zintegrowanego) albo obowiązkiem zgłoszenia. Problem może wystąpić w przypadku pojedynczego źródła o nominalnej mocy cieplnej wynoszącej dokładnie 1 MW, eksploatowanego jako jedyne źródło w zakładzie. Zgodnie z przepisami rozporządzenia z 2.07.2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z 2.07.2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz.U. poz. 880) w obecnym stanie prawnym obowiązek zgłoszenia dotyczy źródeł spalania paliw, w przypadku których łączna nominalna moc cieplna takich źródeł eksploatowanych w danym zakładzie przekracza 1 MW. Docelowo, dla zachowania zgodności z postanowieniami dyrektywy MCP, zgłoszenia powinny obejmować wszystkie średnie źródła spalania paliw, tj. źródła o jednostkowej nominalnej mocy cieplnej od 1 MW.

Wymagania emisyjne wynikające z dyrektywy MCP będą stosowane do istniejących już średnich źródeł spalania – w zależności od wielkości nominalnej mocy cieplnej źródła – od 1.01.2025 r. (dla źródeł o nominalnej mocy cieplnej większej niż 5 MW) albo od 1.01.2030 r.

W Polsce czasowe odstępstwa, obejmujące okres od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2029 r., będą dotyczyć niektórych źródeł zasilających sieci ciepłownicze, czy też tych wykorzystywanych do napędzania tłoczni gazu. Opisane derogacje będzie można stosować wyłącznie do źródeł istniejących o nominalnej mocy cieplnej większej niż 5 MW.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Ekoscan Innowacja i Rozwój Sp. z o.o.
ul. Karola Miarki 2F
41-940 Piekary Śląskie

tel. 48 600 243 782
tel. 48 570 700 606
biuro@ekoscan.pl

NIP: 6452542004
KRS: 0000542593
REGON: 360731383

Godziny pracy biura:
poniedziałek – piątek
od 8:00 do 16:00

Kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
Sąd Rej. w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Bank Śląski S.A.
06 1050 1230 1000 0090 3054 3905

Dotacje unijne i krajowe na rzecz ochrony środowiska

W trosce o ochronę środowiska i czyste powietrze, stworzono szereg programów unijnych oraz krajowych, których celem jest wsparcie niezamożnych gospodarstw domowych we wspólnych staraniach o przestrzeganie Ecodesignu (Ekoprojektu), a także założeń gospodarki niskoemisyjnej. Dbając o rozprzestrzenienie idei korzystania z odnawialnych energii i uświadamianie społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza Unia Europejska oferuje znaczące dofinansowania programów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w danym województwie. Programy takie jak:  STOP Smog, Mój Prąd, Moje ciepło, Czyste Powietrze oraz Program ochrony środowiska realizowane są jako programy krajowe ze wsparciem finansowym WFOSiGW oraz NFOSiGW.

Podstawowym celem firmy EKOSCAN jest świadczenie wysokiej jakości usług i poszukiwanie rozwiązań biznesowych odnoszących się do założeń zrównoważonego rozwoju. Podejmowane przez firmę działania realnie przekładają się na ochronę środowiska, dzięki konkretnym planom  ograniczania niskiej emisji, przeprowadzaniu inwentaryzacji źródeł ciepła i audytu energetycznego . Fachowe podejście doświadczonego już zespołu stanowi podstawę wkładu we wspólną walkę o czyste powietrze, tym samym o ochronę środowiska. Dbając o odbiorcę, a także o środowisko, EKOSCAN kompleksowo realizuje założenia Ecodesignu, dotyczące kotłów na paliwo stałe, co stanowi nowe wytyczne obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z założeniami zrównoważonego, Ecodesign oferuje pomoc w działaniu mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki specjalizowaniu się w ochronie środowiska, a także energetyce. ECOSCAN wspiera w realizacji programu ochrony środowiska – pomoże uzyskać środki na działania mające pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Plan gospodarki niskoemisyjnej

Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny. Przedstawia dane zużycia energii na konkretnym obszarze i wskazuje, jaki poziom zużycia planuje się osiągnąć po wprowadzeniu koniecznych zmian. To w nim wyznaczone są działania, które umożliwiają rozwój gospodarki konkretnego terenu w gospodarkę niskoemisyjną.

Cele Planu gospodarki niskoemisyjnej

W Planie znajdują się te cele, które obejmują ograniczenie zużycia energii przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie jakości powietrza. W spisie celów i pomysłach na ich przeprowadzenie powinny być wyodrębnione priorytety. Konkretne realizacje muszą być dostosowane do realnych potrzeb. Należy również uwzględnić ważne aspekty finansowe oraz organizacyjne.

W tworzeniu Planu gospodarki niskoemisyjnej należy pamiętać o tym, że nie jest to skończony dokument. Z każdym rokiem należy wprowadzać do niego poprawki – oceniać podjęte już działania, przekształcać inne w razie potrzeby lub wprowadzać nowe pomysły.

Kolejnym cennym w tym temacie działaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Polega ona na zapoznaniu się ze sposobem ogrzewania budynków na danym obszarze. Inwentaryzacja ta daje informacje do zaplanowania prac związanych z modernizacją i wymianą pieców i kotłów. To natomiast przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji spalin, która negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Przykładowymi realizacjami Planu gospodarki niskoemisyjnej  mogą być: wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, modernizacja sieci dystrybucji ciepła, termomodernizacja budynków, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, rozwój sieci transportu publicznego, zasadzenie nowych drzew, wtórne wykorzystanie odpadów nadających się do odzysku i wiele innych działań.

Wzięcie udziału w Planie to również postawienie na nowe technologie i liczne modernizacje. Decyzję o przystąpieniu do tego Planu powinny podjąć gminy, choć działania stoją po stronie władz, jak i mieszkańców terenu objętego programem.

Ze stworzonym Planem można ubiegać o unijne dotacje.