19 maja zostało podpisane zarządzenie nr 213/25 Prezydenta Bytomia w sprawie ogłoszenia naboru uzupełniającego deklaracji udziału w projekcie pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Priorytet FESL.10 „Fundusze europejskie na transformację” Działanie FESL.10.06 „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła”. Nabór deklaracji o udział w projekcie rozpocznie się 3 czerwca /od godziny 7:30/ i potrwa do 18 czerwca 2025 roku /do godziny 15:00/. Uwaga! Wcześniej i później przesłane deklaracje udziału w projekcie nie będą brane pod uwagę.

Deklaracje udziału w projekcie wraz z wymaganymi załącznikami można składać w wersji:

1) papierowej - komplet trwale spiętych dokumentów oryginalnie podpisanych (w przypadku kopii dokumentów, podpisanych za zgodność z oryginałem) w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 (pokój 128) w godzinach pracy Urzędu (poniedziałek w godzinach od 7:30 do 17:30, wtorek – piątek w godzinach od 7:30 do 15:00);
2) elektronicznie - poprzez system elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP pod adresem http://epuap.gov.pl/. Dokumenty elektroniczne doręczane do Urzędu Miejskiego w Bytomiu muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem cyfrowym lub profilem zaufanym i załączone do formularza „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, a następnie przesłane na skrytkę ePUAP: /UM-Bytom/skrytka).

Przypominamy, że w projekcie „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” możliwe jest otrzymanie grantu 85% zwrotu kosztów na zakup i montaż konkretnych inwestycji OZE:

1) instalacji fotowoltaicznej (paneli fotowoltaicznych) – 5 000 zł /kWp, do 50 tys. zł;
2) powietrznej lub gruntowej pompy ciepła do c.o. oraz c.w.u. – 70 tys. zł;
3) magazynu energii elektrycznej (dla instalacji fotowoltaicznych) – 35 tys. zł;
4) systemu zarządzania energią – 2 tys. zł.

W ramach naboru uzupełniającego wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu następujących instalacji OZE:

1) instalacji fotowoltaicznej (panele fotowoltaiczne) w ilości 37 sztuk;
2) powietrznej pompy ciepła do c.o. oraz c.w.u. w ilości 31 sztuk;
3) magazynu energii elektrycznej (dla instalacji fotowoltaicznej) w ilości 31 sztuk;
4) systemu zarządzania energią w ilości 32 sztuk. System zarządzania energią może zostać przyznany Grantobiorcy, który zamontuje trzy współpracujące ze sobą instalacje OZE (PV + pompa ciepła + magazyn energii).

W trakcie realizacji projektu pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” obowiązuje zatwierdzony Regulamin Projektu grantowego pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 przez Gminę Bytom, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia nr 244/23 Prezydenta Bytomia z dnia 05 czerwca 2023 roku.

Informacje w ramach prowadzonego naboru uzupełniającego deklaracji udziału w projekcie można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w Referacie Ekologii Wydziału Inżynierii Środowiska pokój 318 (II piętro), pod nr telefonu 32 786 83 18, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz u Operatora projektu pod nr telefonu 570 700 606.

Uwaga:
W Załączniku nr 2 - Ankiecie doboru instalacji OZE , w pozycji dotyczącej zużycia energii elektrycznej za ostatnie 12 miesięcy (w kWh) , należy obowiązkowo wskazać zużycie energii za rok 2022 lub 2023 , na podstawie rzeczywistych danych wynikających z rozliczeń - tj. faktur za energię elektryczną. W przypadku nowo wybudowanych budynków mieszkalnych , w których brak jest danych o faktycznym zużyciu energii, dopuszcza się określenie planowanego zużycia na podstawie danych dla budynku referencyjnego , zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi Programu, które zostaną określone przez uprawnionego audytora oraz zatwierdzone przez Operatora Programu.

Załączniki:

  1. Zarządzenie nr 213/25 Prezydenta Bytomia z dnia 19 maja 2025 r.
  2. Zarządzenie nr 244/23 Prezydenta Bytomia z dnia 5 czerwca 2023 r.
  3. Deklaracja udziału w Projekcie - załącznik nr 1 do Podręcznika dla Grantobiorcy
  4. Ankieta doboru instalacji OZE- załącznik nr 2 do Podręcznika dla Grantobiorcy
  5. Pełnomocnictwo - załącznik nr 3 do Podręcznika dla Grantobiorcy

Ekoscan Innowacja i Rozwój Sp. z o.o.
ul. Karola Miarki 2F
41-940 Piekary Śląskie

tel. 48 600 243 782
tel. 48 570 700 606
biuro@ekoscan.pl

NIP: 6452542004
KRS: 0000542593
REGON: 360731383

Godziny pracy biura:
poniedziałek – piątek
od 8:00 do 16:00

Kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
Sąd Rej. w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Bank Śląski S.A.
06 1050 1230 1000 0090 3054 3905

Dotacje unijne i krajowe na rzecz ochrony środowiska

W trosce o ochronę środowiska i czyste powietrze, stworzono szereg programów unijnych oraz krajowych, których celem jest wsparcie niezamożnych gospodarstw domowych we wspólnych staraniach o przestrzeganie Ecodesignu (Ekoprojektu), a także założeń gospodarki niskoemisyjnej. Dbając o rozprzestrzenienie idei korzystania z odnawialnych energii i uświadamianie społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza Unia Europejska oferuje znaczące dofinansowania programów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w danym województwie. Programy takie jak:  STOP Smog, Mój Prąd, Moje ciepło, Czyste Powietrze oraz Program ochrony środowiska realizowane są jako programy krajowe ze wsparciem finansowym WFOSiGW oraz NFOSiGW.

Podstawowym celem firmy EKOSCAN jest świadczenie wysokiej jakości usług i poszukiwanie rozwiązań biznesowych odnoszących się do założeń zrównoważonego rozwoju. Podejmowane przez firmę działania realnie przekładają się na ochronę środowiska, dzięki konkretnym planom  ograniczania niskiej emisji, przeprowadzaniu inwentaryzacji źródeł ciepła i audytu energetycznego . Fachowe podejście doświadczonego już zespołu stanowi podstawę wkładu we wspólną walkę o czyste powietrze, tym samym o ochronę środowiska. Dbając o odbiorcę, a także o środowisko, EKOSCAN kompleksowo realizuje założenia Ecodesignu, dotyczące kotłów na paliwo stałe, co stanowi nowe wytyczne obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z założeniami zrównoważonego, Ecodesign oferuje pomoc w działaniu mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki specjalizowaniu się w ochronie środowiska, a także energetyce. ECOSCAN wspiera w realizacji programu ochrony środowiska – pomoże uzyskać środki na działania mające pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Plan gospodarki niskoemisyjnej

Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny. Przedstawia dane zużycia energii na konkretnym obszarze i wskazuje, jaki poziom zużycia planuje się osiągnąć po wprowadzeniu koniecznych zmian. To w nim wyznaczone są działania, które umożliwiają rozwój gospodarki konkretnego terenu w gospodarkę niskoemisyjną.

Cele Planu gospodarki niskoemisyjnej

W Planie znajdują się te cele, które obejmują ograniczenie zużycia energii przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie jakości powietrza. W spisie celów i pomysłach na ich przeprowadzenie powinny być wyodrębnione priorytety. Konkretne realizacje muszą być dostosowane do realnych potrzeb. Należy również uwzględnić ważne aspekty finansowe oraz organizacyjne.

W tworzeniu Planu gospodarki niskoemisyjnej należy pamiętać o tym, że nie jest to skończony dokument. Z każdym rokiem należy wprowadzać do niego poprawki – oceniać podjęte już działania, przekształcać inne w razie potrzeby lub wprowadzać nowe pomysły.

Kolejnym cennym w tym temacie działaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Polega ona na zapoznaniu się ze sposobem ogrzewania budynków na danym obszarze. Inwentaryzacja ta daje informacje do zaplanowania prac związanych z modernizacją i wymianą pieców i kotłów. To natomiast przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji spalin, która negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Przykładowymi realizacjami Planu gospodarki niskoemisyjnej  mogą być: wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, modernizacja sieci dystrybucji ciepła, termomodernizacja budynków, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, rozwój sieci transportu publicznego, zasadzenie nowych drzew, wtórne wykorzystanie odpadów nadających się do odzysku i wiele innych działań.

Wzięcie udziału w Planie to również postawienie na nowe technologie i liczne modernizacje. Decyzję o przystąpieniu do tego Planu powinny podjąć gminy, choć działania stoją po stronie władz, jak i mieszkańców terenu objętego programem.

Ze stworzonym Planem można ubiegać o unijne dotacje.