Informacja o podpisaniu pierwszych umów grantowych oraz procedurze zawarcia umowy w ramach realizacji Projektu Grantowego pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec”
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż rozpoczęto etap podpisywania pierwszych umów o powierzenie grantów z Grantobiorcami w ramach realizacji Projektu Grantowego pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec”, współfinansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 (Priorytet: FESL.10.00 – Fundusze Europejskie na transformację, Działanie: FESL.10.06 – Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii).
W celu podpisania umowy grantowej Grantobiorca zobowiązany jest do dopełnienia niżej opisanych formalności:
I. Weryfikacja techniczna nieruchomości
Weryfikacja techniczna przeprowadzana jest przez upoważnionego Inspektora Nadzoru w miejscu realizacji inwestycji. Termin wizyty ustalany jest indywidualnie z Grantobiorcą. Inspektorzy posiadają stosowne identyfikatory i kwalifikacje.
Wymagane dokumenty i informacje przy weryfikacji technicznej:
- Roczne rozliczenie za energię elektryczną (np. faktury z TAURON) za rok 2023 lub 2024 – dokumenty te muszą potwierdzać zużycie energii wskazane wcześniej w ankiecie technicznej.
Wyłącznie pozytywna weryfikacja techniczna uprawnia Grantobiorcę do podpisania umowy i złożenia pozostałych dokumentów formalnych.
II. Podpisanie Umowy o powierzenie Grantu
Po zakończeniu etapu weryfikacji technicznej, Grantobiorca zobowiązany jest do złożenia kompletu dokumentów w Punkcie Obsługi Grantobiorców (POG) w terminie do 30 dni od daty zakończenia weryfikacji.
Wymagana dokumentacja:
- Załącznik nr 3 do Podręcznika dla Grantobiorcy – jeśli dotyczy (formularz dostępny na stronie Projektu),
- Załącznik nr 4 do Podręcznika dla Grantobiorcy (formularz dostępny na stronie Projektu),
- Dokument OZC (dla kotłów na biomasę oraz pomp ciepła c.o. i c.w.u. lub pompy ciepła c.w.u.),
- Opinia kominiarska (dla kotłów na biomasę),
- Wypełniona Karta Inwentaryzacji Budynku.
Podpisanie umowy o powierzenie grantu odbywa się wyłącznie w Punktach Obsługi Grantobiorców, zlokalizowanych w Tarnowskich Górach lub Bobrownikach – w godzinach pracy punktu (patrz niżej).
Operator Projektu kontaktuje się telefonicznie z każdym Grantobiorcą, który zakwalifikował się do podpisania umowy, w celu ustalenia terminu jej zawarcia.
Zastrzega się, że umowa z Wykonawcą prac może zostać zawarta dopiero po podpisaniu umowy o powierzenie grantu.
III. Realizacja inwestycji
Po podpisaniu umowy Grantobiorca realizuje inwestycję zgodnie z deklaracją złożoną na etapie naboru.
Zasady realizacji:
- Wybór Wykonawcy musi odbywać się z listy zakwalifikowanych Wykonawców, dostępnej na stronie internetowej Projektu,
- Całość zadania musi zostać wykonana w terminie nie dłuższym niż 120 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy,
- Zmiany w zakresie inwestycji nie są dopuszczalne,
- Instalacje muszą służyć wyłącznie do zaspokajania potrzeb własnych gospodarstwa domowego (autokonsumpcja),
- Po zakończeniu realizacji sporządzany jest protokół odbioru końcowego, podpisywany przez Grantobiorcę, Wykonawcę oraz Inspektora Nadzoru.
IV. Punkt Obsługi Grantobiorców – godziny pracy i lokalizacje
Wszelkie dokumenty oraz czynności związane z podpisaniem umów realizowane są wyłącznie w Punktach Obsługi Grantobiorców, których dane przedstawiamy poniżej:
Dla Grantobiorcy z Gminy: Tarnowskie Góry, Świerklaniec:
Poniedziałek: 12:00-18:00
Wtorek: 08:00-14:00
Środa: zamknięte
Czwartek: 08:00-14:00
Piątek: 08:00-14:00
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Rynek 8
Dla Grantobiorcy z Gminy Bobrowniki
PUNKT GRANTOBIORCÓW na terenie Gminy Bobrowniki:
Środa: 12:00-18:00
42-582 Rogoźnik
ul. Ogrodowa 11 pokój nr 11
W trosce o sprawny przebieg realizacji Projektu uprasza się Grantobiorców o powstrzymanie się od powtarzających się telefonów i zapytań dotyczących terminu podpisania umowy o powierzenie grantu.
Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, kompletności dokumentacji oraz pozytywnej weryfikacji – to wyłącznie Operator Projektu skontaktuje się z Grantobiorcą telefonicznie w celu ustalenia terminu podpisania umowy grantowej.
Operator Projektu podejmuje kontakt telefoniczny w celu umówienia terminu podpisania umowy grantowej wyłącznie, gdy zostaną spełnione poniższe przesłanki łącznie:
- złożone dokumenty zostały dostarczone w terminie,
- spełniono wszystkie wymagania formalne,
- nie stwierdzono braków, błędów ani nieścisłości.
W przypadku stwierdzenia braków, błędów lub konieczności uzupełnienia dokumentów – Operator również nawiąże kontakt z Grantobiorcą w celu ich uzupełnienia w wyznaczonym przez Operatora terminie.
Umowa zostanie przygotowana i przekazana do podpisu w terminie nie dłuższym niż 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia kompletnego zestawu dokumentów formalnych do podpisania umowy grantowej.
Operator Projektu wyznaczył sobie ten maksymalny termin jako ostateczny, przy czym dołoży wszelkich starań, aby procedura została skrócona do absolutnego minimum.
W przypadku przekroczenia wskazanego terminu 30 dni, możliwy jest kontakt z Punktem Obsługi Grantobiorców w celu wyjaśnienia sytuacji, jednak Operator przewiduje, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Każdemu Grantobiorcy zostaną wyznaczone maksymalnie dwa terminy podpisania umowy. Bardzo prosimy o nieodwlekanie podpisania umowy – niedopełnienie tego obowiązku może skutkować rezygnacją z udziału w Projekcie.
Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.