3 stycznia 2023 roku, ruszy kolejna edycja programu Czyste Powietrze 3.0.  Wyższe progi dochodowe, dwukrotnie wyższe dofinansowanie, dotacje na kotły na biomasę to główne zmiany w programie Czyste Powietrze, które mają zachęcić do głębokiej termomodernizacji domów wraz z wymianą starych pieców. Jednak aby otrzymać dotację na termomodernizację, wymagany będzie audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie.

Najważniejsze nowości w "Czystym powietrzu" 2023 to:

  • w przypadku najwyższego wsparcia - zmiana maksymalnego progu dochodowego na osobę z 900 na 1090 zł (gospodarstwa wieloosobowe);
  • w przypadku najwyższego wsparcia - zmiana maksymalnego progu dochodowego na osobę z 1260 na 1526 zł (gospodarstwa jednoosobowe);
  • wysokość maksymalnej dotacji dla gospodarstw jednoosobowych w przypadku najwyższego wsparcia wzrośnie z 79 do aż 135 tys. zł;
  • jeszcze przed startem remontu będzie można dostać 50 proc. dotacji;
  • środki trafią prosto do wykonawców prac, z czego pierwsza transza - już 14 dni po podpisaniu umowy, a pozostała część - maksymalnie 30 dni po zakończeniu remontu.

Kluczowe zmiany w "Czystym powietrzu" na 2023 r. to podwyższenie progów dochodowych i podniesienie kwoty dotacji. Próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowym wyniesie 135 tys. zł, a maksymalna suma pieniędzy, które można otrzymać - 66 tys. zł.

Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł dla osób mieszkających samotnie. Maksymalna dotacja w tym progu również wzrośnie - z 47 do 99 tys. zł.

Kolejną zmianą, jaka zacznie funkcjonować w "Czystym powietrzu" w 2023 r. jest możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca. Oprócz tego, wprowadzona zostanie możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Zmiany obejmą także eliminację od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.

Od 3 stycznia 2023 do programu "Czyste Powietrze" wprowadzony zostanie także obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku w zakresie kompleksowej termomodernizacji. Z taką uznaje się zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. Jednocześnie zmiany kwot będą również wynikały z konieczności dostosowania się do ujednolicenia zasad i dostosowaniu do przyszłych źródeł finansowania, jakimi są środki z KPO i FEnIKS. W efekcie z kosztów kwalifikowanych zostanie wyłączony podatek od towarów i usług (VAT).

ULOTKA CZYSTE POWIETRZE 3.0 ROK 2023 - pobierz

Źródło: czyste powietrze 

Firma EKOSCAN Innowacja i Rozwój Sp. z o.o. zaprasza osoby zainteresowane Programem Czyste Powietrze do kontaktu. Wykonamy wnioski o dotację w atrakcyjnej cenie. Wspomagamy beneficjentów do momentu rozliczenia inwestycji.

Nie zwlekaj, zamów już dziś usługę kompleksowego prowadzenia sprawy o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze!

Zadzwoń o szczegóły: 600 243 782, 792 243 432, 570 700 606 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.