Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ogłosiło otwarty nabór na dofinansowanie fotowoltaiki. Od 1 lutego 2023 r. mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, czyli spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne.

Zapraszamy do współpracy tel. 600 243 782 lub 794 243 787

Według nowych zasad, o dopłaty do fotowoltaiki będą się mogły ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne. Budżet na dopłaty do inwestycji w OZE wynosi ponad 448 mln zł. Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Z początkiem lutego 2023 r. dokumenty konieczne do ubiegania się o wsparcie zostały udostępnione na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków będzie ciągły.

Głównym elementem wsparcia będzie Grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc. Inwestycje będą realizowane w ramach Programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). Środki KPO (obecnie prefinansowanie z PFR) będą uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat, zasilane przez budżet państwa i zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wsparcie to 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT). By zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

W ramach uruchomionego od 1 lutego naboru można się także starać o:

Grant termomodernizacyjny (wsparcie na termomodernizację, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię) Grant OZE na nowe budynki społeczne (wsparcie dla ekologicznych inwestycji powstających w ramach programu BSK)

Więcej informacji:

  • Program TERMO

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wspieranie-termomodernizacji-remontow-i-oze

  • Rozliczenie energii w budynku wielorodzinnym

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/rozliczenie-energii-elektrycznej-oze-w-budynku-wielolokalowym

  • Prosument zbiorowy

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-zbiorowy-w-polsce

  • Prosument lokatorski

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-lokatorski---przewidywane-zmiany-rozliczen-dla-budynkow-wielolokalowych