W listopadzie 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Zgodnie ze wprowadzonymi zmianami, każdy kto dokonuje zakupu paliwa stałego powinien otrzymać kopię świadectwa jakości poświadczoną za zgodność z oryginałem przez sprzedającego.
Sprzedający ma obowiązek przechowywać świadectwo jakości przez 2 lata licząc od dnia jego wystawienia. Za handel złej jakości paliwami, niewystawienie świadectwa jakości lub świadectwa nierzetelnego, handlującym grożą wysokie kary wymierzane przez Inspekcję Handlową.
Nowe regulacje przewidują szereg dotkliwych sankcji za naruszenie wprowadzanych ograniczeń w obrocie paliwami stałymi lub niewłaściwe wykonanie nowych obowiązków dokumentacyjnych.
Grzywna od 10 tys. do 1 mln zł lub kara pozbawienia wolności do lat 5 będzie grozić, jeśli przedsiębiorca sprzedaje opał, który nie spełnia norm jakościowych do gospodarstw domowych lub instalacji o mocy poniżej 1 MW. Natomiast kara pieniężna w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł będzie grozić jeśli sprzedawca nie wystawi świadectwa jakości, gdy świadectwo jakości zawiera błędne dane lub gdy sprzedawca nie przekaże nabywcy kopii wystawionego świadectwa.
Podstawa prawna: art. 6c i 6d ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2018 r., poz. 427 ze zm.)