![]() |
Wybierz swoją gminę, w której realizowany jest projekt grantowy! 👉 Kliknij i dowiedz się więcej! |
||||||
Projekt realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 Projekt realizowany w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma na celu rozwój energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii. Działanie FESL.10.06 wspiera inwestycje w nowoczesne technologie energetyczne, zwiększając efektywność i bezpieczeństwo energetyczne regionu. Dzięki dofinansowaniu możliwa jest transformacja energetyczna Śląska, ograniczenie emisji CO₂ oraz rozwój lokalnych inicjatyw OZE, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców. Inwestycje realizowane w ramach tego programu przyczyniają się do: ✅ Redukcji emisji CO₂ poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych; Działanie to jest kluczowym elementem sprawiedliwej transformacji Śląska, który zmierza w kierunku nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki opartej na innowacyjnych i ekologicznych rozwiązaniach. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.
|
Nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach Programu Priorytetowego „Moja Elektrownia Wiatrowa”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Krajowy operator Funduszu Modernizacyjnego ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach programu priorytetowego „Moja Elektrownia Wiatrowa”
- Cel programu
Celem programu jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze mikroelektrowni wiatrowych. Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii, pozwoli na wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej) oraz przyczyni się do propagowania odnawialnych źródeł energii.
- Zakres wsparcia
Współfinansowaniu inwestycji podlega:
- zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych dla potrzeb budynków mieszkalnych, służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy – turbina wiatrowa o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW wraz z osprzętem niezbędnym do prawidłowego działania mikroinstalacji;
- zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh dla mikroinstalacji z pkt. 1.
- Terminy i sposób składania wniosków
Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji, w ramach I naboru, należy składać w trybie ciągłym, w okresie
17.06.2024 – 16.06.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków w wysokości 50 000 000 zł.
W przypadku wyczerpania alokacji środków przed terminem zakończenia naboru wniosków na stronie internetowej NFOŚiGW zostanie umieszczona informacja o braku możliwości składania wniosków.
Czytaj więcej: Przypominamy o Programie Moja Elektrownia Wiatrowa - nabór wniosków
Nadchodzi szósta edycja Programu "Mój Prąd", jednak beneficjenci poprzedniej edycji wciąż oczekują na wypłatę środków, a szczegółowe zasady finansowania MP6 pozostają nieustalone. Istnieje zrozumiałe zaniepokojenie wśród uczestników programu wobec tej sytuacji. Skąd więc NFOŚiGW planuje pozyskać środki zarówno na zaległe wypłaty, jak i finansowanie nowej edycji programu? Czy w ramach nowej edycji MP będzie można zainstalować samodzielny magazyn energii? O te i inne kwestie zapytaliśmy NFOŚiGW.
- Finansowanie i Okres Kwalifikacji Kosztów:
- Szósta edycja Programu "Mój Prąd" prawdopodobnie zostanie sfinansowana środkami pochodzącymi z funduszu FEnIKS. Tym samym okres kwalifikacji kosztów będzie mieścił się w jego ramach czasowych, tj. 2021-2027. Jest to istotna informacja dla obecnych i przyszłych uczestników programu, ponieważ pomaga zrozumieć, kiedy można spodziewać się realizacji projektów.
- Montaż Magazynu Energii w Nowej Edycji MP:
- W nowej edycji Programu "Mój Prąd" montaż magazynu energii będzie obligatoryjną inwestycją. Jest to istotna zmiana, która może mieć wpływ na strategię inwestycyjną uczestników programu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że rozbudowa samej instalacji fotowoltaicznej nadal nie będzie kwalifikowana do finansowania w ramach MP.
- Przygotowanie na Taryfy Dynamiczne:
- Czy MP6 ma na celu przygotowanie Polaków na taryfy dynamiczne, które wejdą w życie w połowie br.? Uruchomią środki z Feniksa?
W ramach ratowania budżetu Programu "Mój Prąd", NFOŚiGW planuje wykorzystać m.in. środki z Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEniKS). Mimo pewnych kontrowersji wokół tego rozwiązania, istnieje duża szansa na uruchomienie tego funduszu. Istnieje także pytanie dotyczące przygotowania Polaków na taryfy dynamiczne, które wchodzą w życie w połowie roku.
- Kwalifikacja Kosztów dla Obecnych Inwestorów:
- Istnieje pytanie dotyczące obecnych inwestorów w fotowoltaikę i ich możliwości skorzystania z kolejnej edycji programu. W tym kontekście istotne są daty ponoszonych kwalifikowanych kosztów.
- Magazynowanie Energii w MP6:
- W nowej edycji programu będzie wspierane połączenie instalacji PV z magazynem energii. Mikroinstalacje fotowoltaiczne, które zostały przyłączone i opłacone w terminach wynikających z FEnIKS, mogą ubiegać się o dofinansowanie minimum magazynu energii lub magazynu energii plus dodatkowego urządzenia z zakresu wskazanego w programie.
Eksperci komentują, że wprowadzenie obowiązkowego montażu magazynu energii jest trafionym posunięciem. W obliczu spadających cen instalacji fotowoltaicznych, potrzeba dotowania mikroinstalacji traci na znaczeniu. Dlatego dodanie magazynów energii stanowi krok naprzód i odpowiedzialne wykorzystanie publicznych środków. Tak jak w poprzednich edycjach, rozbudowa samej instalacji fotowoltaicznej nie będzie finansowana przez "Mój Prąd". Jednak dodanie magazynu energii lub innych systemów będzie wspierane, jeśli instalacja została przyłączona i opłacona w terminach wynikających z programu FEnIKS.
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.
Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM.
Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.
Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).
Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
- Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
- Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.
Zmiany dot. pomp ciepła dofinansowywanych w ramach programu „Czyste Powietrze”
Czytaj więcej: Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Ulga polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.
Ulga przysługuje Ci, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub „bliźniaka”).
Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest:
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych;
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków;
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych;
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. |
Odliczeniu podlegają wydatki, które:
- są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
- dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek,
- zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku,
- nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone Ci w jakiejkolwiek formie,
- nie zostały przez Ciebie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Program Ciepłe Mieszkanie przeznaczony jest dla osób fizycznych, które posiadają legalne prawo do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na podstawie prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również najmu lokalu mieszkalnego, który jest własnością gminy i jest częścią mieszkalnego zasobu gminy. Warunkiem jest, że nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku są własnością gminy. Dodatkowo oferta jest skierowana do wspólnot mieszkaniowych, które obejmują od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Aktualny budżet programu to 1,75 mld zł. Nabór wniosków prowadzony jest przez gminy, które we własnym zakresie ustalają terminy dla beneficjentów. Do 31 stycznia gminy mogły zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie. Informację o naborach znajdziemy na właściwych stron gmin uczestniczących w programie Ciepłe Mieszkanie.
Na co można otrzymać dotację w programie Ciepłe Mieszkanie?
Dla osób fizycznych możliwe jest otrzymanie dotacji przede wszystkim na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Warunkowo można otrzymać pieniądze na:
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- stolarkę okienną i drzwiową,
- dokumentację projektową,
W przypadku wspólnot nie ma inwestycji warunkowych, a dofinansowanie może objąć:
- demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu,
- zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu,
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych,
- zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- dokumentacja: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.
Ile można otrzymać? Jakie są progi dochodowe?
Program Ciepłe Mieszkanie podzielono na trzy części - bardzo podobnie jak Czyste Powietrze. Takie same są również progi dochodowe. Poniżej podano je, a także maksymalne kwoty dotacji.
- Podstawowy poziom
- roczny przychód wnioskodawcy do 135 tys. zł,
- dotacja 30% kosztów kwalifikowanych (maks. 16,5 tys. zł),
- dotacja 35% kosztów kwalifikowanych w najbardziej zanieczyszczonych gminach (maks. 19 tys. zł).
- Podwyższony poziom
- miesięczny dochód na osobę do 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym, do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
- dotacja 60% kosztów kwalifikowanych (maks. 27,5 tys. zł),
- dotacja 65% kosztów kwalifikowanych w najbardziej zanieczyszczonych gminach (maks. 29,5 tys. zł).
- Najwyższy poziom
- miesięczny dochód na osobę do 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym, do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
- dotacja 90% kosztów kwalifikowanych (maks. 41 tys. zł),
- dotacja 95% kosztów kwalifikowanych w najbardziej zanieczyszczonych gminach (maks. 43,9 tys. zł).
Czwarta część programu, która jest dedykowana wspólnotom mieszkaniowym, oferuje różne opcje wsparcia, obejmujące do 60% kwalifikowanych kosztów. Przyznawane dotacje mogą wynieść do:
- 350 tys. zł w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła,
- 360 tys. zł, jeśli projekt uwzględnia również zakup i instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł w przypadku stosowania pomp ciepła),
- 150 tys. zł dla projektów, które obejmują jedynie termomodernizację, bez konieczności wymiany źródeł ciepła.